Bezbłędny ogród

Półki w supermarketach i księgarniach zapełnione są poradnikami i czasopismami o zakładaniu ogrodów. W internecie znaleźć można informacje o każdej roślinie, jej wyglądzie, wymaganiach, sposobie pielęgnacji. Dostępne są też niedrogie programy komputerowe do projektowania.

Cóż… Widzieliśmy wiele założonych w ten sposób ogrodów…

Niektóre z nich są rzeczywiście piękne, gratulujemy! Ale w wielu potrzebne były znaczne poprawki lub gruntowna przebudowa ( na przykład tam, gdzie rośliny osiągające duże rozmiary posadzono pod oknami domu, albo tam, gdzie ciągi piesze były zaplanowane w sposób zupełnie niepraktyczny i kłóciły się z intuicyjnym użytkowaniem przestrzeni). Trudno jest bowiem ustrzec się błędów.

W naszej firmie wiemy, że każdy ogród jest organizmem, który żyje, zmienia się, ewoluuje; Każda roślina może zachorować, przemarznąć, czy zwyczajnie nie spodobać się gospodarzom i znaleźć swoje miejsce gdzie indziej. Wiemy, że w ogrodzie musi się często znaleźć miejsce dla rośliny czy rzeźby, którą ktoś przyniesie w prezencie albo tej, której zakupowi nie mogliśmy się oprzeć z powodu jej niezwykłej urody. Wiemy w końcu, że z czasem każdy amator, jeśli tylko chce, staje się doświadczonym ogrodnikiem.

Trzeba  zawsze pozostawić sobie możliwość do dokonywania  zmian w ogrodzie  i systematycznego wpływania na jego wygląd, styl i charakter. Nie bójmy się na początku, kiedy ogród jest na etapie planowania, skorzystać z porady projektanta, ogrodnika czy florysty, którzy pomogą stworzyć prawidłową bazę do ewentualnych przyszłych eksperymentów i rozwoju.